GEIS

Stan prawny na dzień 17.09.2020

 

Treść regulaminu

Pełna treść regulaminu jest dostępna na stronie https://www.geis.pl/pl/dokumenty-przesylki-paletowe

 

Pytania i odpowiedzi

W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania usług spedycyjnych.

Jeżeli z treści Ramowej Umowy Spedycji, Oferty Spedycyjnej lub Zlecenia Spedycyjnego nie wynika termin wykonania usługi spedycyjnej, Spedytor dołoży starań, aby przystąpić do realizacji usługi spedycyjnej następnego dnia roboczego po dniu potwierdzenia przyjęcia do realizacji Zlecenia Spedycyjnego. Zlecenia Spedycyjne, bez względu na sposób ich złożenia, powinny być doręczone Spedytorowi w terminie określonym w Ramowej Umowie Spedycji lub Ofercie Spedycyjnej.

Niewykonanie w całości lub części usługi spedycyjnej nieprzekraczające dwóch dni roboczych w stosunku do ustalonych terminów nie stanowi opóźnienia.

Reklamację może złożyć zleceniodawca czyli nadawca, odbiorca lub inny podmiot, który zleca spedytorowi świadczenie usług spedycyjnych.

W przypadku szkody w przesyłce lub szkody powstałej wskutek opóźnienia w realizacji usługi spedycyjnej, Zleceniodawca zapewnia, że protokół szkodowy, zostanie sporządzony nie później niż w chwili dostarczenia przesyłki odbiorcy w przypadku usług podstawowych lub nie później niż w chwili wydania przesyłki z magazynu spedytora podmiotowi wskazanemu przez zleceniodawcę, w przypadku usługi spedycyjnej obsługa magazynowa, pod rygorem zwolnienia spedytora z odpowiedzialności za szkodę powstałą wskutek opóźnienia w realizacji usług spedycyjnych, zaginięcia, utraty lub uszkodzenia Przesyłki podczas świadczenia usług spedycyjnych.

Zleceniodawca w ciągu 7 dni od odbioru przesyłki przez odbiorcę lub wydania przesyłki z magazynu spedytora podmiotowi wskazanemu przez zleceniodawcę, może zgłosić spedytorowi utratę, zaginięcie lub uszkodzenie przesyłki, które nie były widoczne w chwili odbioru przesyłki przez odbiorcę. Protokół szkodowy, musi zawierać czytelne podpisy oraz pieczęć przewoźnika spedytora i osoby działającej w imieniu odbiorcy w przypadku usług podstawowych lub osoby działającej w imieniu spedytora i przewoźnika w przypadku usługi spedycyjnej obsługa magazynowa, pod rygorem zwolnienia spedytora z odpowiedzialności za zaginięcie, utratę lub uszkodzenie przesyłki.

Reklamację należy złożyć nie później niż:

  1. w ciągu 14 dni od chwili przyjęcia Przesyłki przez Odbiorcę, jeżeli szkoda polega na ubytku lub uszkodzeniu Przesyłki;
  2. w ciągu 21 dni od chwili, w której miała nastąpić dostawa, jeżeli szkoda polega na opóźnieniu w wykonaniu usługi spedycyjnej;
  3. w ciągu 30 dni od daty uznania Przesyłki za utraconą, jeśli reklamacja dotyczy utraty Przesyłki.

Reklamacja powinna zawierać w szczególności:

  1. nazwę podmiotu reklamującego oraz jego dane adresowe i kontaktowe;
  2. tytuł reklamacji z uzasadnieniem;
  3. przedmiot reklamacji;
  4. numer identyfikacyjny Przesyłki nadany przez Spedytora, jeżeli został nadany Przesyłce;
  5. wysokość roszczenia;
  6. masę brutto całej Przesyłki lub jej części, jeśli szkoda w Przesyłce wynika z ubytku lub uszkodzenia;
  7. numer rachunku bankowego uprawnionego, na który ma zostać przekazana kwota odszkodowania;
  8. podpis podmiotu składającego reklamację.

Do reklamacji należy załączyć w szczególności następujące dokumenty:

  1. kopię Krajowego Listu Przewozowego lub Międzynarodowego Listu Przewozowego CMR, jeżeli został wystawiony;
  2. kopia dokumentu potwierdzającego wartość zakupu lub koszt wytworzenia utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem Przesyłki, tj. dowody księgowe potwierdzające wartość zakupu lub koszt wytworzenia utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem Przesyłki, m.in. oryginalne faktury VAT lub równoważne dokumenty księgowe wykazujące wartość utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem Przesyłki;
  3. protokół szkodowy, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu;
  4. formularz zgłoszenia reklamacji, którego wzór stanowi Załącznik nr  3 do Regulaminu;
  5. fotografie, z datą i godziną ich wykonania, potwierdzające fakt zaistnienia szkody oraz jej zakres.

Spedytor może również wezwać Zleceniodawcę do przekazania dokumentów (oryginałów lub kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot), wymienionych lub dodatkowych dokumentów, niewymienionych, jeżeli jest to niezbędne do prawidłowego zakończenia postępowania reklamacyjnego.

Zleceniodawca zrzeka się roszczeń względem Spedytora wynikających ze szkody w Przesyłce powyżej kwoty:

  1. 500 PLN, w przypadku niezadeklarowania przez Zleceniodawcę wartości Przesyłki w Zleceniu Spedycyjnym;
  2. zadeklarowanej w Zleceniu Spedycyjnym, w przypadku, gdy rzeczywista wartość szkody w Przesyłce przewyższa kwotę zadeklarowaną w Zleceniu Spedycyjnym;
  3. 100000 PLN, nawet w przypadku zadeklarowania przez Zleceniodawcę wyższej wartości Przesyłki w Zleceniu Spedycyjnym.

 

W przypadku szkody w Przesyłce powstałej podczas świadczenia usługi spedycyjnej:

  1. wartość szkody ustalana jest na podstawie dokumentu potwierdzającego wartość zakupu lub koszt wytworzenia utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem przesyłki, tj. dowody księgowe potwierdzające wartość zakupu lub koszt wytworzenia utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem Przesyłki, m.in. oryginalne faktury VAT lub równoważne dokumenty księgowe wykazujące wartość utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem Przesyłki;
  2. zakres szkody będzie ustalany w oparciu o protokół szkodowy, którego wzór stanowi Załącznik nr 2 do Regulaminu, sporządzony, zgodnie z postanowieniami, zawierającego opis utraconego, zaginionego lub uszkodzonego towaru będącego przedmiotem przesyłki.

Dochodzenie roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usług spedycyjnych wymaga złożenia przez Zleceniodawcę reklamacji w formie pisemnej lub elektronicznej. Reklamację w formie pisemnej należy składać w siedzibie Spedytora na adres ujawniony w rejestrze przedsiębiorców, z adnotacją „Dział Reklamacji”.

Reklamację w formie elektronicznej należy przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: reklamacje@geis.pl.
Adres: Geis PL sp. z o.o., Sosnowiec-Pieńki 7, 95-010 Stryków, z dopiskiem "dział reklamacji".

Spedytor rozpoznaje reklamację niezwłocznie.

Postępowanie reklamacyjne zostaje zakończone decyzją Spedytora uwzględniającą reklamację w całości lub części albo uznającą reklamację za bezzasadną.

Spedytor zawiadamia podmiot składający reklamację o decyzji w przedmiocie reklamacji w taki sposób, w jaki reklamacja została złożona.

Spedytor zastrzega sobie prawo do przekazania reklamacji ubezpieczycielowi Spedytora, który likwiduje szkodę. Postępowanie reklamacyjne nie może się zakończyć przed podjęciem przez ubezpieczyciela Spedytora ostatecznej decyzji w przedmiocie likwidacji szkody będącej przedmiotem wszczętego postępowania reklamacyjnego. O przekazaniu sprawy do ubezpieczyciela Spedytor poinformuje podmiot składający reklamację.

Spedytor wzywa Zleceniodawcę do uzupełnienia braków reklamacji lub załączenia dokumentów, w terminie 14 dni od doręczenia wezwania. Wówczas za datę wniesienia reklamacji przyjmuje się datę otrzymania przez Spedytora uzupełnionej reklamacji. W przypadku nieuzupełnienia braków reklamacji, nieprzekazania dokumentów, lub uzupełnienia braków po upływie terminu, reklamacja zostanie pozostawiona bez rozpoznania, bez możliwości ponownego jej wniesienia.

Spedytor pozostawia Reklamację bez rozpoznania, jeśli nie spełnia ona wymagań określonych w Regulaminie.

Spedytor nie świadczy usług spedycyjnych w zakresie:

  1. przesyłek pocztowych;
  2. dokumentów i korespondencji pisemnej w rozumieniu przepisów prawa;
  3. mienia osobistego;
  4. żywych zwierząt;
  5. szczątków ludzkich i zwierzęcych;
  6. środków odurzających i substancji psychotropowych, w szczególności narkotyków, substancji psychotropowych, środków zastępczych oraz leków lub preparatów wymagających specjalnych warunków przewozu;
  7. towarów wymagających zachowania szczególnych warunków przewozu, przeładunku lub przechowania, w szczególności w zakresie temperatury, wilgotności lub warunków higienicznych;
  8. towarów podwójnego zastosowania, towarów o znaczeniu strategicznym i uzbrojenia;
  9. odpadów;
  10. makiet architektonicznych;
  11. towarów o szczególnej wartości, w szczególności wartości i środków pieniężnych, wyrobów jubilerskich, metali szlachetnych, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, znaków legitymacyjnych, papierów wartościowych, dzieł sztuki, w tym rzeźb, obrazów i instalacji artystycznych, niezależnie od ich wartości artystycznej, antyków, przedmiotów wytworzonych przed rokiem 1945, przedmiotów stylizowanych na antyki, numizmatów, zbiorów kolekcjonerskich;
  12. towarów, które swoimi właściwościami mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi lub zwierząt mających z nimi styczność lub mogą uszkodzić inne przesyłki lub pojazd przewoźnika Spedytora lub narzędzia używane do ich obsługi, za wyjątkiem przesyłek zawierających Towary Niebezpieczne, których przewóz lub przechowanie są organizowane, zgodnie z postanowieniami Regulaminu;
  13. przesyłek zawierających inne towary, których przewóz jest zabroniony na podstawie obowiązujących przepisów prawa;
  14. przesyłek, których przewóz jest zabroniony przez prawo.

Istnieją przypadki gdy spedytor może świadczyć usługi spedycyjne wyłącznie za uprzednim, pisemnym potwierdzeniem możliwości ich wykonania, w określonych w regulaminie np. gdy wartości brzegowe przekraczają te wymienione w regulaminie.

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania przez Spedytora lub jego ubezpieczyciela, Zleceniodawca zachowuje prawo do wystąpienia z roszczeniem na drogę sądową o zapłatę kwoty odszkodowania.